• امروز : جمعه - ۴ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 23 February - 2024
2
یادداشت محمدعلی ظفرمندی

پاسخ به برخی ابهاماتِ مردم در مورد رویت هلال نو و شروع ماه قمری

  • کد خبر : 9472
  • 30 فروردین 1402 - 19:40
پاسخ به برخی ابهاماتِ مردم در مورد رویت هلال نو و شروع ماه قمری

نسیم اردبیل- محمد علی ظفرمندی، در یادداشتی که در اختیار نسیم اردبیل قرار داده آورده است: جزئیاتی در مورد حلول ماه قمری وجود دارد که عدم اطلاع از آنها گاهی مایه تمسخر و یا ایجاد شبهه ناسازگاری دین با علم می شود.

پاسخ به برخی ابهاماتِ مردم در مورد رویت هلال نو و شروع ماه قمری؛

جزئیاتی در مورد حلول ماه قمری وجود دارد که عدم اطلاع از آنها گاهی مایه تمسخر و یا ایجاد شبهه ناسازگاری دین با علم می شود.

ابهام اول) آیا با این همه پیشرفت علمی، نرم افزار یا اپلیکیشنی وجود ندارد که رویت هلال ماه نو را پیش بینی کند و دیگر نیازی به رویت هلال نباشد؟

جواب)) واقعیت این است که نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که مشخصات ماه از جمله سن ماه یا فاز ماه یا… را برای هر لحظه محاسبه میکنند اما پیش بینی رویت پذیر بودن هلال ها بطور کامل امکان پذیر نشده است. برخی هلال ها که به نام هلال “بحرانی” مشهور هستند شرایط مرزی بین دیده شدن و دیده نشدن را دارند، برای فهمیدن قابل دید بودن آنها، فقط باید در زمان و مکان مناسب با تجهیزات اپتیکی، آماده رصد کردن شد. رقابت برای رصد هلال های بحرانی و کسب رکورد، ماراتنی علمی است که توسط برخی منجمین در جهان انجام می شود.

ابهام دوم) چرا گاهی در عربستان سعودی یک روز زودتر از ایران عید فطر را اعلام می کنند؟

جواب)) اول باید گفت علت این موضوع رویت شدن زودتر هلال توسط رصدگران عربی “نیست”، آنها هم به ظاهر مقید به رویت هلال هستند اما در واقع پس از محقق شدن دو شرط زیر، روز بعد را به عنوان اول ماه قمری معرفی می کنند:
اولاً مقارنه ماه و خورشید رخ داده باشد و ثانیاً هلال ماه بعد از خورشید غروب کرده باشد.

این معیاری که آنها در نظر گرفته اند برای این منظور است که تقویم قمری آنها (بنام ام القری) در هر ماه دچار تغییرات نشود اما این رویه گاهی کار دست سران مملکت سعودی داده است، بطور مثال در سال هزار و سیصد و نود و هشت شمسی پس از اعلام عید توسط حاکمان کشور عربستان، منجمین عرب متفق القول رویت هلال را رد کردند و به این اقدام معترض شدند، کار به حدی بالا گرفت که پادشاه عربستان این اشتباه را به گردن گرفت و مجبور به پرداخت کفاره روزه خواری در سی رمضان برای کل مردم عربستان شد.

ابهام سوم) چرا گاهی در کشورهای شرق و غرب ایران عید فطر اعلام شده ولی در ایران یکروز بعد حلول ماه شوال اعلام می گردد؟ به بیان دیگر آیا در همسایه های ایران هلال رویت شده و در ایران رویت نشده است؟!

جواب)) باید توجه کرد که معیار خیلی از دولتهای اسلامی برای اعلام روز عید، دیده شدن هلال نو نیست، بلکه آنها طبق اعلام عربستان حلول ماه شوال را اعلام می کنند.

ابهام چهارم) چرا کشور عراق در برخی از سالها حلول ماه شوال را یک روز “دیرتر” از ایران اعلام می کند؟

جواب)) اکثر مراجع دینی عراق رویت هلال باچشم مسلح (با دوربین یا تلسکوپ) را حجت برای شروع ماه جدید قمری نمی دانند این در حالی است که رهبری ایران رویت هلال با انواع دوربین و تلسکوپ را برای اعلام حلول ماه قمری قبول می کنند لذا این امر باعث می شود هر از گاهی در کشور ایران یکروز زودتر از عراق عید اعلام شود.

ابهام پنجم) گاهی اندازه ماه در آسمان بزرگتر از عمر تقویمی خود بنظر می رسد، آیا این میتواند دلیل بر اشتباه اعلام روز حلول ماه جدید بوده باشد؟

جواب)) علت این امر بخاطر این است که گاهی اوقات در شب بیست و نهم ماه قبل، علیرغم اینکه هلال نو، سن و فاز مناسبی برای رویت داشته، اما شرایط لازم دیگری را برای دیده شدن نداشته است برای مثال شاید در ارتفاع کم و نامناسبی نسبت به خورشید قرار داشته و این امر باعث شده که هلال رویت نگردد و طبیعتا در روزهای بعد کمی بزرگتر نسبت به سن تقویمی خود بنظر برسد.

ابهام ششم و آخر) آیا برای ستاد استهلال بودجه های آنچنانی و نجومی در نظر گرفته می شود؟

جواب)) ستاد استهلال مجموعه دولتی محسوب نمی شود که ردیف بودجه یا کارمند حقوق بگیر برای آن تعریف شده باشد.
این مجموعه از برخی منجمین آماتور و افراد علاقمند به رویت هلال در استانهای مختلف تشکیل شده است که در بیست و نهم هر ماه قمری به رصد هلال مشغول می شوند و گزارش خود را به دفتر رهبری ارسال میکنند. صرف بودجه های چند ده یا صد میلیاردی برای رویت هلال از دروغ های بخش آلوده ی فضای مجازی است که جهت بدبین کردن مردم ساخته شده بود و هیچ مبنای عقلی برای آن وجود نداشته و مصداق و سندی هم برای آن ادعا وجود ندارد.

>>رویت پذیری هلال ماه شوال هزار چهارصد و چهل وچهار قمری به زبان ساده<<
در غروب پنجشنبه مصادف با بیست و نهم ماه مبارک رمضان به افق اردبیل، سن هلال ماه “یازده ساعت و پانزده دقیقه” می باشد این زمان فاصله مقارنه ماه و خورشید در ساعت “هفت و چهل و دو دقیقه بامداد” تا لحظه غروب خورشید می باشد. همچنین این هلال “بیست و شش دقیقه” پس از خورشید غروب خواهد کرد. تاکنون هیچ هلالی مشابه با مشخصات و فاز این هلال رویت نشده است، لذا این هلال در ایران رویت نخواهد شد، همچنین این هلال در عربستان و سایر کشورهای همسایه هم رویت پذیر نخواهد بود‌.

احتمال می رود شروع رویت این هلال در ساعتهای بعد آن روز در قاره آمریکا آغاز گردد.
این هلال در غروب روز جمعه به راحتی با چشم عادی رویت خواهد شد و به احتمال زیاد روز شنبه مصادف با دوم اردیبهشت در ایران نماز عید خوانده خواهد شد.
پیشاپیش عیدتان مبارک باشد.

لینک کوتاه : https://nasimardabil.ir/?p=9472

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.